אורי בלאו: שאלות ותשובות על פרשת המסמכים

 האם בלאו ברח ללונדון? האם הארץ ובלאו הפקירו את ענת קם? מה הסיכוי של עיתונאי ומערכת עיתון לעמוד בפני מערכת הבטחון, שהחליטה לחשוף את המקור ויהי מה? מה המשמעות של התנהלות מערכת הביטחון בפרשה על עבודת העיתונאים בישראל? 

הנה כמה עובדות והבהרות חשובות בפרשה:

האם אורי בלאו ועיתון 'הארץ' הסגירו את ענת קם?

 כיום ידוע כי עצם פרסום המסמכים בעיתון 'הארץ' בכתבה 'מכירת חיסול' לא הוביל לענת קם, אם כי נראה שדחף את הרשויות לפתוח בחקירה בעניין. בהסדר שנחתם עם בלאו בחודש ספטמבר 2009, במהלכו השיב למדינה מסמכים סודיים שנמצאו ברשותו, התחייבה המדינה שלא להשתמש במסמכים הסודיים שהתקבלו כראייה נגד המקור. בדיעבד כיום אנחנו יכולים להניח ברמה גבוהה של סבירות, שהמסמכים הללו, למרות התחייבות המדינה, שימשו אותה כדי להגיע לקם.

כדאי לקרוא את הדברים שאומר עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה ומי שליווה את חקירת בלאו וקם, בראיון למגזין G של גלובס (6 למאי 2011).  "אמרו לו (לבלאו)", מצוטט ניצן: "'תחזיר הכול ולא נעמיד אותך לדין'. זה היה ההסכם."

ש: כחלק מההסכם הבטחתם לא לנסות לאתר את המקור למסמכים, ולא עמדתם במילתכם.

ניצן: "אמרנו לבלאו שהמסמכים שימסור לא ישמשו כראיה בהליך פלילי נגד המקור, בהנחה כמובן שיאותר חשוד בהדלפה. ובזה עמדנו לחלוטין. לא הבטחנו לבלאו שלא נשתמש בהם כדי להוביל אותנו למקור. הרי בשביל מה ביקשנו ממנו את המסמכים?".

ש: חשבתי שזה היה כדי שלא יחזיק במידע סודי.

ניצן: "גם. אבל גם כדי להסיק דרכם מי המדליף".

 בנוסף, כדאי לזכור שאיננו יודעים מהו מגוון האמצעים בהם השתמשו שירותי הביטחון כנגד בלאו, כעיתונאי, על מנת לאתר את מדליף החומר, אך מכל מה שעולה עד כה נראה כי בלאו היה 'שקוף' בפני הרשויות, הן מבחינת התכתבויות המייל שלו, הן מבחינת שיחות הטלפון שביצע וכו'. כאן עולה השאלה עד כמה יכול להתגונן עיתונאי מפני מערך ביון של מדינה המחפשת לחשוף את מקורותיו. 

האם אורי בלאו ברח ללונדון?

 אורי בלאו יצא לחופשה שתוכננה חודשים מראש בסין. עם היוודע דבר מעצרה של קם ולאחר שהבין כי אם יחזור ארצה ייעצר וייחקר אודות מקורות נוספים שלו ובכך יעמידם בסכנה, דחה את שובו עד לגיבוש הסדר המגן על כל מקורותיו בצורה הרמטית ומוחלטת. זאת לאחר שבצעד חסר תקדים, ככל הידוע לנו לפחות, השיב למדינה את כל המסמכים המסווגים שהגיעו לידיו אי פעם במסגרת עבודתו (כדאי לציין שבלאו הינו עיתונאי מאז שנת 1994 וסיקר נושאים צבאיים החל בשנת 2000). ההסדר, כידוע, לא העניק לבלאו עצמו חסינות מההעמדה לדין.

האם אורי בלאו "עבד" על המדינה בהסדר הראשון אליו הגיע עם הרשויות, בספטמבר 2009?

 הסדר ספטמבר גיבש קריטריונים מסוימים שעל פיהם אמור היה בלאו לבחון את המסמכים שברשותו ולהשיבם למדינה. בלאו טוען כי פעל על פי הקריטריונים ואילו המדינה טוענת שיצר מצג שווא כאילו כל המסמכים שברשותו הושבו למדינה אף על פי שהדבר, לטענתה, לא היה נכון.

מודעות פרסומת

3 תגובות

מתויק תחת כלב שמירה

3 תגובות ל-“אורי בלאו: שאלות ותשובות על פרשת המסמכים

  1. נקודות טובות למחשבה

  2. misha30792

    אחלה בלוג!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s